JM TUBE

Gå til hovedindhold »

Forside
 

Du er her:

Flere visninger

Plantation Rum 2000 Jamaica, Old Reserve

Vær den første til at bedømme dette produkt

Status: På lager.

325,00 DKK
Læg varer i kurven
ELLER:

Hurtigt overblik

Lang fermentering og destillation på pot still gør Plantation Jamaica intens og meget aromatisk, og så er den samtidig tror mod sin Jamaicanske herkomst. Den har en herlig mahognifarve og afslører en lang række eksotiske dufte med udprægede noter af pisang, moden frugt og romrosin. En rundhåndet smag med rigelig varighed. En kraftfuld rom med lang eftersmag og masser af karakter.


 

Beskrivelse

Lang fermentering og destillation på pot still gør Plantation Jamaica intens og meget aromatisk, og så er den samtidig tror mod sin Jamaicanske herkomst. Den har en herlig mahognifarve og afslører en lang række eksotiske dufte med udprægede noter af pisang, moden frugt og romrosin. En rundhåndet smag med rigelig varighed. En kraftfuld rom emd lang eftersmag og masser af karakter.


Beskrivelse:
Plantation Jamaica 1998
Lagret 8 år i "first select Bourbon barrels".
Blend af kolonne og Pot Stills destilleret rom.Lang fermentation. Dunder tilsættes under fermentationen for kraftigere smag. Stor fylde og sødme. Jamaica er kendt for at lave en kraftig type rom med meget smag. Denne rom, med sin komplekse og rige karakter er ingen undtagelse.

Plantation Rum serien udtrykker en unik og bred serie af gamle kvalitets rom fra Caribien. De enkelte rom udtrykker individuel karakter, unik smag og stilart, alt efter hvilket land i Caribien de oprinder fra.

De traditionelle destillations metoder i Caribien varierer fra land til land og plantage til plantage. Brugen af Pot Stills frembringer bløde, fyldige og aromatiske rom, hvorimod Kolonne Destillation skaber lette, elegante og saftige rom.

Frisk høstede sukkerrør fra plantagerne knuses og presses og sukkerrørs juicen udvindes. Denne sukkerrørs juice varmes forsigtigt op bliver til melasse. Fermenteringen af melassen varer fra 12 timer til flere dage, alt efter hvilken type rom destilleriet traditionelt fremstiller. En lang fermentering udtrykker sig i en fyldig og karakterrig smag, en kort fermentering i en blød og lys smag.

Den færdig fermenterede melasse indeholder omkring 6-10 % vol. og destilleres i forskellige traditionelle destillations apparater, alt efter hvilket land i Caribien rommen oprinder fra.


 


 

Tags på produkter

Tilføje dine tags:
Brug mellemrum til at adskille tags. Brug apostroffer (') til flere ord i ét tag.